Archiwum 11 listopada 2015


lis 11 2015 Jak przeżyć święta i nie zwariować?
Komentarze: 0

Dziś trzeba być idealnym we wszystkim. Dotyczy to również Bożego Narodzenia - chcemy mieć idealnie wysprzątany i udekorowany dom, idealnie przyozdobiony stół, na którym staną idealne wypieki i zasiadającą przy nim idealnie szczęśliwą rodzinę. Czy zorganizowanie takich świąt jest w ogóle możliwe? I... potrzebne? Podpowiadamy, jak przeżyć święta i nie zwariować.

Boże Narodzenie powinno być przede wszystkim ciepłe i miłe. W ferworze świątecznych przygotowań, poszukiwaniach idealnych prezentów, gorączkowego sprzątania domu i wielogodzinnego stania w kuchni, łatwo się pogubić i stracić jakąkolwiek przyjemność z celebrowania tych świąt. Bo jak tu się cieszyć, kiedy do Wigilii coraz mniej czasu, a łazienka jeszcze nieposprzątana, okno w kuchni nieumyte, prezenty niespakowane, a z wypiekami jesteśmy w lesie? Przede wszystkim - zwolnić tempo.

Jak przeżyć święta? Zaplanować podział obowiązków

Aby nie wpędzić się w to poczucie kompletnego zagubienia, trzeba po prostu wszystko dobrze zaplanować. Najlepszym wyjściem jest przygotowanie listy świątecznych obowiązków i rozdzielenie ich pomiędzy domowników i osoby, z którymi będziemy spędzać ten szczególny czas.

Wystarczy, że poprosimy dzieci o udekorowanie choinki i przygotowanie pierniczków, męża wyślemy na zakupy (obowiązkowo z listą), a same zajmiemy się świątecznymi porządkami i większość rzeczy będziemy miały z głowy. Dla dzieci ubieranie choinki i dekorowanie ciasteczek będzie czystą frajdą, bo w końcu to z takimi przyjemnościami kojarzą im się święta. Mąż bez problemu poradzi sobie z zakupami (a nawet gdyby dzwonił do nas z pytaniem jaką masę makową wybrać, to czy coś złego się stanie?), a my spokojnie posprzątamy i udekorujemy mieszkanie.

Resztę ustalmy z bliskimi: kto gotuje barszcz, kto przynosi pierogi, kto przyrządza ryby, a kto sałatki. Organizacja pozwala znacznie obniżyć poziom stresu i zminimalizować ryzyko, że zapomnimy o czymś ważnym. - Planowanie jest kluczem do sukcesu. Jeśli dobrze zaplanujemy święta, będziemy mogli sobie pozwolić na pewną spontaniczność, która czyni te święta tak magicznymi - mówi psycholog dr Ewa Jarczewska-Gerc.

Jak przeżyć święta? Dać sobie i innym trochę luzu

No dobrze, a co zrobić, gdy rozdzieliłyśmy świąteczne obowiązki i spokojnie zajmujemy się swoją częścią, a po pewnym czasie dostrzegamy, że reszta rodziny jest w lesie? Wchodzimy do kuchni, a tam zamiast ciasteczek widzimy porozrzucaną wszędzie mąkę i sterty brudnych naczyń w zlewie. Choinka jest nieubrana, bo uwagę dzieci przyciągnęła lecąca w telewizji bajka, a mąż utknął w kolejkach i szybko z tych zakupów nie wróci (choć liczyłyśmy, że nam trochę pomoże). Co zrobić w takiej sytuacji? Nie stresować ani siebie, ani domowników!

Zamiast krzyczeć na dzieci, po prostu poprośmy je o pomoc i wspólnie z nimi ubierzmy choinkę. Zacznijmy z nimi dekorować ciasteczka, wymyślając na nich fantazyjne wzory i głośno się przy tym śmiejąc. To właśnie takie wspomnienia zachowają maluchy na przyszłość i z tym będą kojarzyły im się święta - z ciepłym domem i uśmiechniętą mamą, a nie z umytym oknem. Zostawmy więc to sprzątanie w spokoju i albo dokończmy je później, albo zróbmy to po świętach. Nic złego się nie stanie, jeśli w spiżarce będzie bałagan, a w szafach niepoukładane ręczniki. W końcu to nie jest najważniejsze.

- Tak naprawdę wszystko zależy od naszego nastawienia. Jeśli nastawimy się, że przygotowania będą stresujące, to na pewno właśnie takie będą. Skupmy się na tym, żeby nam było po prostu miło - mówi psycholog.

link

lis 11 2015 Jak zrobić strój na jasełka
Komentarze: 0

Jak zrobić strój na jasełka - nad odpowiedzią na to pytanie każdego roku głowią się w okresie przedświątecznym rodzice przedszkolaków i uczniów najmłodszych klas. Specjalnie dla nich prezentujemy więc najważniejsze wskazówki, jak zrobić strój na jasełka.

Jak zrobić strój na jasełka, by sprawiał naprawdę niemałe wrażenie? Jasełka są w końcu nieodłącznym elementem szkolnego i przedszkolnego życia w okresie przedświątecznym i każdemu dziecku zależy, by wypaść w nich jak najlepiej. Dlatego najmłodsi przygotowują się do nich na wiele tygodni przed planowanym występem, a ich rodzicom pozostaje odpowiedzialność za to, jak będą się prezentować. Często zdarza się, że strój jest wypożyczony na przedstawienie, ale znacznie więcej przyjemności odczuwamy, gdy  dziecko wystąpi w stroju przygotowanym przez rodziców. Role w jasełkach są niezmienne, dlatego gotowe przebranie będzie mogło posłużyć rodzinie kilka lat - idealnie nadaje się przecież do wykorzystania przez młodsze dzieci.

 

Jak zrobić strój na jasełka: stroje Maryi i Józefa

Jak zrobić strój na jasełka, jeśli dziecko ma grać Maryję? Potrzebna będzie długa tunika, najlepiej w kolorze błękitnym lub białym, welon w podobnych kolorach i opaska. Do zrobienia takiego stroju wykorzystujemy jednolity materiał – najprościej skorzystać z błyszczącej i grubej podszewki. Należy zmierzyć wzrost dziecka i kupić ok. dwóch wysokości. Materiał zazwyczaj jest sprzedawany w szerokości 1,5 metra, jest więc dość szeroki, by móc ubrać w niego całą postać dziecka. Zakupioną tkaninę należy złożyć na pół, wyciąć w niej otwór na głowę, a następnie wykończyć ją maszynowo lub ręcznie. Przy dekolcie można przyszyć ozdobną, błyszcząca taśmę. Po bokach należy materiał zszyć, zostawiając otwory na ręce. Jeśli postanowimy, że strój ma mieć długie rękawy, należy wyciąć dwa szerokie prostokąty i przyszyć do tuniki. Jeśli rękaw ma być krótki, pod spód tuniki dziecko może założyć zwykłą białą, bawełnianą koszulkę z długim rękawem. Welon Maryi jest najprostszym elementem stroju. Ważne, by dobrze przymocować go do opaski - tak, by nie zsuwała się ona z głowy dziecka podczas przedstawienia. Należy również pamiętać, by podszewkę dobrze wykończyć.

Strój Józefa wykonujemy w analogiczny sposób, ale wykorzystujemy inne kolory materiału - brązowy, szary, czarny. Dodatkowo Józef ma laskę, na której się opiera. Do tego wykorzystujemy dość gruby i dłuższy patyk, może być z lasu.

link