lis 11 2015

Jak zrobić strój na jasełka


Komentarze: 0

Jak zrobić strój na jasełka - nad odpowiedzią na to pytanie każdego roku głowią się w okresie przedświątecznym rodzice przedszkolaków i uczniów najmłodszych klas. Specjalnie dla nich prezentujemy więc najważniejsze wskazówki, jak zrobić strój na jasełka.

Jak zrobić strój na jasełka, by sprawiał naprawdę niemałe wrażenie? Jasełka są w końcu nieodłącznym elementem szkolnego i przedszkolnego życia w okresie przedświątecznym i każdemu dziecku zależy, by wypaść w nich jak najlepiej. Dlatego najmłodsi przygotowują się do nich na wiele tygodni przed planowanym występem, a ich rodzicom pozostaje odpowiedzialność za to, jak będą się prezentować. Często zdarza się, że strój jest wypożyczony na przedstawienie, ale znacznie więcej przyjemności odczuwamy, gdy  dziecko wystąpi w stroju przygotowanym przez rodziców. Role w jasełkach są niezmienne, dlatego gotowe przebranie będzie mogło posłużyć rodzinie kilka lat - idealnie nadaje się przecież do wykorzystania przez młodsze dzieci.

 

Jak zrobić strój na jasełka: stroje Maryi i Józefa

Jak zrobić strój na jasełka, jeśli dziecko ma grać Maryję? Potrzebna będzie długa tunika, najlepiej w kolorze błękitnym lub białym, welon w podobnych kolorach i opaska. Do zrobienia takiego stroju wykorzystujemy jednolity materiał – najprościej skorzystać z błyszczącej i grubej podszewki. Należy zmierzyć wzrost dziecka i kupić ok. dwóch wysokości. Materiał zazwyczaj jest sprzedawany w szerokości 1,5 metra, jest więc dość szeroki, by móc ubrać w niego całą postać dziecka. Zakupioną tkaninę należy złożyć na pół, wyciąć w niej otwór na głowę, a następnie wykończyć ją maszynowo lub ręcznie. Przy dekolcie można przyszyć ozdobną, błyszcząca taśmę. Po bokach należy materiał zszyć, zostawiając otwory na ręce. Jeśli postanowimy, że strój ma mieć długie rękawy, należy wyciąć dwa szerokie prostokąty i przyszyć do tuniki. Jeśli rękaw ma być krótki, pod spód tuniki dziecko może założyć zwykłą białą, bawełnianą koszulkę z długim rękawem. Welon Maryi jest najprostszym elementem stroju. Ważne, by dobrze przymocować go do opaski - tak, by nie zsuwała się ona z głowy dziecka podczas przedstawienia. Należy również pamiętać, by podszewkę dobrze wykończyć.

Strój Józefa wykonujemy w analogiczny sposób, ale wykorzystujemy inne kolory materiału - brązowy, szary, czarny. Dodatkowo Józef ma laskę, na której się opiera. Do tego wykorzystujemy dość gruby i dłuższy patyk, może być z lasu.

link

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz