Drzwi balkonowe z niskim progiem
Komentarze: 0
Przy wyborze okien, zazwyczaj decydują względy użytkowe i estetyczne. Dużą rolę w projektowaniu budynków mieszkalnych odgrywa również komfort i ergonomia użytkowania. Wszystkie te walory posiadają drzwi balkonowe z niskimi progami. Stosowane progi mają zazwyczaj około 20 mm wysokości. Budowa samych progów jest różna, od tworzywowych poprzez aluminium oraz połączenie obu tych materiałów. Gdzie tak naprawdę tkwi różnica decydująca o jakości?
Materiał i statyka profilu progu
Próg powinien być wykonany tak, aby nie stanowił mostka termicznego, będąc jednocześnie odpornym na uszkodzenia związane z codziennym użytkowaniem. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie części wewnętrznej progu z tworzywa a części zewnętrznej z aluminium. Taka budowa powoduje, że od zewnątrz jest mocny i sztywny materiał jakim jest aluminium, odporny na możliwość uszkodzenia mechanicznego a od wewnątrz pomieszczenia jest dobrze izolujący profil PCV.
Odprowadzenie wody opadowej
Dobrze wykonany próg ma część zewnętrzną pochyloną na zewnątrz, tak aby woda opadowa mogła być odprowadzana na zewnątrz. Jeśli kształt progu jest płaski, to istnieje realne niebezpieczeństwo przedostania się wody opadowej do wewnątrz. Ważną rolę odgrywa aluminiowy okapnik zamocowany na dole profilu, który odrywa strumień wody spływający po skrzydle i wyprowadza na zewnątrz. Dodatkowo okapnik aluminiowy utrudnia włamanie.
Łączniki do połączenia progu z profilem ramy okiennej
Nie mniej ważne jest połączenie progu z profilem ramy. Stabilne i mocne połączenie umożliwiają tylko łączniki systemowe dedykowane do konkretnej geometrii profilu ramy. Stosowane przez niektórych producentów łączniki (najczęściej z blachy lakierowanej lub ocynkowanej) są nieestetyczne, stanowią mostek termiczny i nie gwarantują stabilności konstrukcji. Sprawa połączenia progu w drzwiach jednoskrzydłowych wydaje się być prosta, jednak nie każdy producent jest w stanie poradzić sobie z połączeniem pionowego słupka stałego z progiem. Takie połączenie wymaga nie tylko estetyki i szczelności, ale przede wszystkim solidności wykonania.
Osadzenie zaczepów okuciowych w progu
Szerokość drzwi balkonowych często sięga ponad 1000 mm. Dla zachowania szczelności producenci powinni zastosować ryglowanie dolnych części poziomych skrzydeł z progiem. Do tego celu stosuje się specjalne zaczepy dopasowane do profilu progu. Ważne jest, aby zaczep po osadzeniu licował się z poziomem progu. Źle zamontowane zaczepy mogą doprowadzić do przedostania się wody opadowej do wewnątrz pomieszczenia. Należy pamiętać, że nie każdy producent okuć ma w ofercie elementy okuć umożliwiające ryglowanie skrzydła z niskim progiem (np. blokady ryglujące z odpowiednim odsadzeniem grzybków okuciowych).
Doszczelnienie pomiędzy skrzydłem a progiem
Oprócz doszczelnienia przy zaczepach okuciowych, ważne jest doszczelnienie progu i skrzydła na zewnętrznej poziomej linii progu. Wygodnym, estetycznym jak i skutecznym sposobem jest doszczelnienie za pomocą profili szczotkowych. Ich wytrzymałość jest zadowalająca i pozwala uchronić wewnętrzną część progu i okucie, przed wpływem warunków atmosferycznych i zanieczyszczeń. Nie bez znaczenia jest kolor doszczelnienia szczotkowego, ponieważ jest widoczne od zewnątrz, stąd idealnie jeśli kolor jest neutralny, zbliżony do kolory progu np. aluminium anodowane.
Dodatkowy element podprogowy
Częstym i niechlubnym zjawiskiem jest montaż drzwi balkonowych z podparciem od dołu za pomocą kawałków cegieł czy klocków drewnianych. Taka konstrukcja „wisi w powietrzu” i jest narażona na deformacje o których klient dowiaduje się dopiero po… zamieszkaniu. Aby uniknąć bardzo kosztownego i uciążliwego problemu należy zastosować poszerzenie systemowe, które podpiera konstrukcję od dołu stanowiąc jednocześnie termiczną izolację pionową.
Podsumowując: jaki powinien być niski próg w drzwiach balkonowych ?
Stabilny, ciepły, estetyczny, z systemowymi elementami dodatkowymi, z możliwością zamocowania zaczepów antywłamaniowych bez utraty estetyki i szczelności oraz z możliwością domontowania dodatkowych profili podprogowych pod wylewkę, które są nieodzownym elementem solidnej i odpowiedzialnej konstrukcji.
Dodaj komentarz